Новини Корупції

Петро Багрій: заробити на людях з ВІЛ/СНІД

Петро Багрій: заробити на людях з ВІЛ/СНІД 15.03.2019

Петро Багрій відомий у колах фармацевтів України своєю невгамовною жадобою до грошей. Причому, отримувати прибуток власник ПРАТ «Ганза» звик з «темних» схем, які не мають нічого спільного з легальним бізнесом. Серед них і махинационные поставки препаратів для українців, які живуть з ВІЛ/СНІД, пише Антикор.

Держустанови і дорогі ліки

Закупівлі держустановами медпрепаратів за завищеними цінами — актуальна для України проблема. Адже в МОЗ взяли за правило купувати ліки за цінами, які часто втричі перевищують вартість препаратів порівняно з тими, які набувають громадські організації типу «Всеукраїнська мережа ЛЖВ».

Причому, така тенденція характерна для будь-якої влади. Наприклад, з 174 млн. грн., витрачених на держзакупівлі ліків в позаминулому році, переплачено понад 39 млн. грн. Схожа статистика спостерігається і зараз.

Одна з причин високих цін на державні закупівлі — відсутність конкуренції. Переможці — декілька фірм, часто об’єднаних одним власником. Незважаючи на те, що ліцензії на виробництво медпрепаратів в Україні мають більше сотні компаній, виробників ліків на торгах часто немає взагалі.

До того ж, більшість ліків, які закуповуються державними установами для лікування ВІЛ/Сніду і туберкульозу, виробляються за кордоном. При цьому, жоден з них не бере участь у госторгах в Україні безпосередньо. Іноземний бізнес, як і раніше, відлякує зарегульованість тендерних процедур і ризик бути втягнуті в корупційні гри. Що потягне за собою міжнародні санкції і нанесення шкоди діловій репутації.

Тому іноземним виробникам набагато простіше продавати ліки посередникам («компаніям-прокладкам»). А ті, в свою чергу, контролюючи ринок державних закупівель, забезпечують надприбутки своїм фактичним власникам.

Експерти-аналітики виділили чотири схеми поведінки компаній у торгах, які застосовуються ними з метою гарантованого забезпечення перемоги:

 • Конкуренція між компаніями, які контролюються одним фактичним (бенефециарным) власником і зареєстровані на підставних осіб
 • Попередній змова компаній, що конкурують між собою, з попереднім розподілом перемоги за різними лотами (картельна змова).
 • Спекуляція статусом «виробника» компанією, яка фактично є «посередником-прокладкою».
 • Внесення завідомо високих цін на ліки до Реєстру оптово-відпускних цін, який замість регулювання вартості закупівель виконує функцію покриття завищених цін на державних тендерах.
 • У кожній з таких схем найактивнішу участь бере і наш герой — керівник Асоціації виробників ліків України » Петро Багрій.

  Петро Багрій і наддорогі ліки від ВІЛ/Сніду

  Серед переможців тендерів на препарати антиретровірусного дії левову частку закупівель виграють компанії «Укроптпостач», «Скай Фарм» і «Фармадіс». Сума лотів, виграних компаніями Багрія тільки за рік, становить від 48 до 163 млн. грн. Схожа ситуація і по закупівлі протитуберкульозних препаратів (51-213 млн. грн.). Навіть зараз компанії, пов’язані з бізнесменом, продовжують вигравати подібні тендери. І нинішня влада, як і попередня, закриває на це очі.

  Зазначені фірми мають узгоджений спільний план дій під час проведення державних закупівель медпрепаратів. Як результат, ціни на препарати були завищені в 2-3 рази, а в окремих випадках – у 20-22 рази, порівняно з цінами на аналогічні препарати в сусідніх з Україною країнах.

  ТОВ «Фармадіс», ТОВ «Укроптпостач» і ТОВ «Скай Фарм», пов’язані з фірмами, підконтрольними Багрію: ПРАТ «Ганза», ТОВ «Фармацевтичні препарати регіонів» і ТОВ «Сумська аптечна компанія».

  «Фармадіс» має той самий телефон, що і ПРАТ «Ганза», заснована Багрієм в 1991 році. Більш того, засновником ТОВ є Сергій Сіора, який в свій час був одним з учасників «Сумської аптечної компанії». Її засновником була все та ж «Ганза».

  У минулому році з 14 лотів на закупівлю протитуберкульозних препаратів МОЗ чотири виграв «Фармадіс». Цікаво, що конкуренцію йому склала «Укроптпостач». ТОВ було зареєстровано за адресою вул. Кіровоградська, 100-б у Києві. Де у свій час були прописані і інші компанії групи, зокрема, ТОВ «Люм’єр Фарма» і ТОВ «Фармацевтичні препарати регіонів».

  Тільки за півтора року вона виграла державних тендерів на суму 213 млн. грн. Конкурує «Укроптпостач» виключно з іншими компаніями «групи Багрія», зокрема, з «Фармадіс».

  У цій схемі є ще ТОВ «Скай Фарм», заснована громадянином Росії Кузьміним у вересні 2012 року. Статутний капітал на той момент становив 100 тис. грн. Тільки за перший рік свого існування компанія виграла державних тендерів на 74 млн. грн., з яких 58 млн. — препарати для хворих на ВІЛ/ Снід та туберкульозом. Тоді «Скай Фарм» взяв участь у конкурсі за 9 лотів АРТ і протитуберкульозних препаратів, і виграв їх всі.

  Незмінним конкурентом «Скай Фарма» по всім лотам була інша компанія «групи Багрія» — ТОВ «Фармадіс». У багатьох випадках «компанії-прокладки» керівника АПЛУ подаються на державні торги з ліками «виробництва» інший його фірми — ТОВ «Люм’єр Фарма». За українським законодавством виробником лікарських засобів може визнаватися і компанія, яка здійснює тільки переупаковку готової продукції. Саме такою є «Люм’єр Фарма».

  На сайті компанії говориться, що вона надає послуги пакування та перепакування лікарських препаратів, а одним з основних її партнерів є ПРАТ «Ганза». Крім того, «Люм’єр Фарма» має спільний адресу з іншими компаніями «групи Багрія»: «Ганза» і «Фармацевтичні препарати регіонів».

  Три перераховані вище компанії були в числі перших (за кількістю) постачальників державі протитуберкульозних та АРТ-препаратів практично відразу після свого створення. При цьому компанії не є виробниками ліків, а конкурують в основному лише між собою.

  Роль другого учасника — формальна: він потрібен лише для забезпечення видимості конкуренції. Але про чесність, як ви розумієте, мова тут не йде. В цих умовах відомі національні та світові виробники ліків залишаються за бортом державних закупівель, а кошти українських платників податків через корупційні схеми осідають у кишенях малого кола певних осіб.

  Нова влада — старі схеми

  Чи змінилася ситуація з приходом нової української влади? Анітрохи. Як ми вже розповідали в попередніх публікаціях, «група Багрія» і нині є активним гравцем тендерного ринку, виграючи закупівлі одна за одною. У результаті компанії, контрольовані бізнесменом, постачають препарати за цінами, вищими від середньоринкових від 2 до 20 разів. Страждають від цього, природно, пацієнти медустанов, які змушені віддавати шалені гроші за ліки з своїх і так невеликих доходів.

  А Петро Багрій тим часом придбав собі віллу в іспанській Марбельї на 689 м2. Там же бізнесмен має 4 квартири загальною площею 721 м2 , а ще — персональним вертольотом і декількома представницькими автомобілями. В той час, як ледь зводять кінці з кінцями українці рахують копійки, щоб придбати життєво необхідні ліки.

  В тему: Петро Багрій: тендерні афери «аптекарській» мафії

  Олег Бойко

  Петро Багрій: заробити на людях з ВІЛ/СНІД оновлено: Березень 15, 2019 автором: Redactor
  Источник

  Click to comment

  Оставить комментарий

  Most Popular

  To Top